Nový PEUGEOT 3008 DKR je připraven zaútočit!

Nedávno uvedený PEUGEOT 3008 DKR, s nímž bude francouzský tým v barvách partnerů Total, Red Bull, BFGoodrich a Sparco obhajovat své vítězství na Dakaru v roce 2016, je připravený na svou první zkoušku ohněm: na Rallye Maroko, kde za volant usednou Carlos Sainz a Lucas CRUZ, zástupci "Dream Team" PEUGEOT, který tvoří 18 vítězů Dakar Rallye. Tato africká rallye je již tradičně považována za zahřívací zkoušku před samotným Dakarem, vstupní warm-up se jede v neděli 2. října.

image_proxy_large.jpg

Rallye Maroko je pro PEUGEOT poslední fází testovacího programu nového závodního vozu, který ve srovnání s jeho předchůdcem a vítězem minulého ročníku Rallye Dakar a Rally  Silk Way těží z řady koncepčních vylepšení.

Do projektu vývoje závodního speciálu 3008 DKR se všichni čtyři řidiči PEUGEOT velmi aktivně zapojili. V rámci dvou testovacích fází vývojový program do dnešního dne čítá 5000 zkušebních kilometrů. Tyto zkušební seance řidičům umožnily v drsných a náročných podmínkách – při vysokých teplotách a v marockých písečných dunách - doladit  technická řešení a optimalizovat osobní nastavení individuálně pro každého řidiče.

Konec testování, jedeme naostro…

dkr-2-1.png

Erfoud, Maroko a Španělsko si PEUGEOT v posledních letech vybral  za své zkušební základny. Můžeme zde najít od všeho trochu a podmínky jsou tu podobné těm, s kterými se tým za tři měsíce setká na Dakaru. V testech, které prověřily práci inženýrů značky PEUGEOT, obstály oba vozy PEUGEOT 3008 DKR na výbornou, ale ten pravý závodní kotel nemůže nic napodobit… Generálka na Rallye Maroko bude závěrečnou tečkou!

V rámci testování se PEUGEOT u 3008 DKR zaměřoval hlavně na zlepšení aerodynamiky - vůz má letos jiný tvar -, odpružení, které je pro rychlou jízdu v neustále se měnícím terénu klíčovým prvkem, a na zlepšení točivého momentu motoru, což řidiči ocení zejména při manévrování v písečných dunách. A dalším neméně důležitým faktorem, který má v extrémních teplotních podmínkách vliv na výkonnost posádek z „Dream Team“, je účinnost klimatizace.

"Zlepšili jsme u PEUGEOT 3008 DKR řadu prvků jako například odpružení a provozní charakteristiky motoru: všechny tyto věci dohromady dělají rozdíl," vysvětlil Carlos Sainz (se spolujezdcem Lucasem CRUZEM). "Není to pro nás tak velká změna, jako když jsme vloni měli úplně nový vůz. Ve Španělsku a Maroku jsme absolvovali několik testovacích jízd a teď nás čeká rallye v Maroku, takže máme za sebou velmi dobrou přípravu, abychom Dakar zvládli s co nejlepším výsledkem. Náš program je od tohoto okamžiku až do konce roku hodně nabitý. Maroko je pro nás velmi důležitým závodem, kde si můžeme ověřit, že náš vůz je před Dakarem v té nejlepší kondici."

Testoval a schválil: Dream Team

dkr-2-3.png

Cyril Despres – na letošním ročníku rallye Maroko pilot vozu PEUGEOT 2008 DKR – získal na Dakaru již 5 vítězství v kategorii motocyklů a po dvou automobilových účastech na Dakaru vybojoval v létě se spolujezdcem Davidem CASTEROU vítězství na Silk Way Rally z Moskvy do Pekingu: vyčerpávajícím a extrémně náročném podniku, který je dokonce delší než legendární Dakar.

"Nechci prozradit všechna tajemství našeho nového vozu, ale počínaje okamžikem, kdy jsme v lednu dokončili Dakar, jsme na něm v zákulisí udělali hodně práce," řekl Cyril Despres. "Cítím velké zlepšení stability a odpružení a také jsme se hodně zaměřili na spolehlivost. Dakar je jedním z nejtěžších závodů na světě, takže potřebujete auto, které prostě vydrží. A totéž platí pro řidiče, takže se teď hodně soustředím na fyzickou přípravu. A v tuto chvíli se opravdu těším do Maroka: je to skvělé rallye a už se nemohu dočkat, až vyrazíme! "

Také Stéphane Peterhansel - nejúspěšnější jezdec v historii Dakaru – se spolu se svým spolujezdcem Jean Paul COTTRETEM stal nepostradatelnou součástí celé přípravy vozu. "Letošní 12. vítězství na Dakaru v barvách týmu PEUGEOT mě opravdu potěšilo a mám jasno, chci se o vítězné vavříny pokusit znovu. Přestože nejsilnější konkurence opět možná přichází z vlastních řad! Jsem rád, že testovací program jde tak daleko a budeme samozřejmě s obrovským zájmem sledovat, jak si Carlos a Cyril v Maroku povedou."

Jednou z největších hvězd letošního Dakaru byl devítinásobný světový šampion v rallye Sebastien LOEB (se spolujezdcem Danielem ELENOU), který získal více vítězství než kdokoliv jiný a vedl závod v průběhu prvního týdne. Do svého letošního rallycross programu se značkou PEUGEOT Loeb začlenil i zkušební testování nového vozu a jeho bohaté zkušenosti z různých disciplín byly při vývoji tohoto nejnovějšího modelu velmi cennou devizou.

Loeb k tomu dodává: "Samozřejmě se mám o Cross Country i Dakaru  ještě hodně co učit, neboť tento rok byl mám prvním pokusem. Ale vloni jsem už absolvoval řadu testů v Maroku, stejně jako soutěž v rallye, takže začínám mít pro tento druh terénu cit. Myslím, že právě na písečných dunách se mohu ještě hodně zlepšit, takže jsem se na tuto oblast zvlášť zaměřil."

Rallye Maroko - podrobnosti o trase

dkr-2-2.png

Rallye Maroko se skládá z pěti etap s celkovou délkou přes 1885 kilometrů. Administrativní a technické kontroly budou probíhat 1. října v Agadiru. Sedmikilometrový warm-up v neděli 2. října v samotném Agadiru určí startovní pořadí pro první etapu.

1. etapa – 3. října: 240 km podél pobřeží,

2. etapa – 4. října: 554 km z pobřeží do písečných dun,

3. etapa – 5. října: 390 km „orientální trasy“,

4. etapa – 6. října: s názvem „Erfoud Loop“ a délkou 376 kilometrů,

5. etapa – 7. října: posledních 275 km „ERG Chebbi Final“.

resizer-video.png