TOTAL Česká republika
silkywjpg.jpg

PEUGEOT DKR Maxi při svém debutu vzal útokem všechny stupně vítězů Silk Way Rally 2017

1. etapa - Silk Way Rally 2017

 • Silk Way Rally je v plném proudu a Peugeot obsadil první tři místa: Loeb, Peterhansel a Despres v zahajovací 1. etapě obsadili první, druhé a třetí místo.
 • Pro Peugeot DKR Maxi to byl impozantní start, když při svém soutěžním debutu dosáhl vítězství.
 • Komplikovaná a blátivá etapa s 572 km dlouhým přejezdem představovala obtížný start na začátku impozantní dobrodružné jízdy z Ruska do Číny.

Tři Peugeoty DKR odstartovaly v Silk Way Rally a první den uzavřely na prvním, druhém a třetím místě: zajistily tak, že „tým snů“ Team Peugeot Total úspěšně vstoupil do nejdelší vytrvalostní soutěže roku. Navzdory mimořádně blátivým podmínkám, které učinily trať kluzkou, všechny tři vozy jí překonaly beze šrámů a bez větších problémů.

Fakta o dni

 • Největší rychlost: 188,7 km/h
 • Nejvyšší teplota: 16 °C
 • Nejnižší teplota: 11 °C

Bruno Famin, sportovní ředitel Peugeotu

„Nejdůležitější je, že máme tři vozy v cíli etapy a navíc tyto vozy obsadily první tři místa. Takže to byl velmi pozitivní start rallye a nezdá se, že by jezdci čelili nějakým zvláštním potížím. Vyhnuli se nástrahám, které byly pro trasu charakteristické, i mechanickým problémům. Ačkoli to byla pouze přiměřeně krátká zahajovací etapa, stejně při ní byla zapotřebí trocha navigace a měli jsme obavy o povětrnostní podmínky, neboť tam bylo spousta bláta. Zítra budou podmínky podle všeho rovněž obtížné, takže naším cílem je stavět na tomto výkonu a pokračovat.“

Sébastien Loeb

„Etapa se pro nás vyvíjela výborně a měli jsme dobrý čas, ale byla obtížná: velmi blátivá, což činilo silnici kluzkou, a cesta byla docela úzká, což znamenalo, že dnes nebylo velkou výhodou mít auto s širokým rozchodem. Na několika křižovatkách bylo nutné navigovat, a tak Daniel měl také nějakou práci. Zítra pojedeme v čele, což samozřejmě nebude snadné, ale tak to je, a tak se s tím vypořádáme.“

Stéphane Peterhansel

„Byla to zábava, protože to byla kluzká a docela proměnlivá malá etapa: některé úseky skutečně připomínaly kluziště a jiné úseky byly suché, takže se na nich dalo jet rychle. Konec konců, je to takový druh etapy, kde můžete mnohem víc ztratit než získat. Když jedete naplno, mohli byste získat několik sekund, ale když uděláte chybu, můžete ztratit minuty. Přilnavost nebyla velká, ale nic nebezpečného, tak jsem si to užil.“

Cyril Despres

„Po třech dnech v Moskvě bylo dobré, že jsme konečně vyrazili na tento krátký zahřívací úsek. Bylo to náročné, ale snažili jsme se být opatrní a vyhnout se nástrahám stojaté vody. Člověk by nerad pokazil první etapu! Měli jsme pouze malý problém se systémem huštění, což nás trochu zpomalilo, ale nebylo to nic významného.“

Věděli jste to?

První Silk Way se jela v roce 2009 z Kazaně v Rusku do Ašchabádu v Turkmenistánu a vítězi se stali Carlos Sainz a Lucas Cruz ze Španělska, kteří nyní jezdí pro tým Peugeot Total, ale v aktuální Silk Way nestartují.

A co dále?

Zítra vozy překonají vzdálenost 785 km z Čeboksar do Ufy a měřená rychlostní zkouška bude 157 km dlouhá. Bude to test pro jezdce i spolujezdce, neboť trasa může být velmi úzká a obsahuje několik velmi rychlých a točitých částí. Bude důležité neřezat v této etapě příliš zatáčky, neboť jsou tam často skryté výmoly.

Tým snů Peugeotu nadále drží vedoucí pozice

 • Po odjetí tří dnů Silk Way Rally jsou jezdci Peugeotu stále na prvním, druhém a třetím místě celkového pořadí, a dokonce ještě zvětšili svůj náskok před dalšími soupeři.
 • Sébastien Loeb/Daniel Elena ve zcela novém Peugeotu DKR Maxi vyhráli náročnou dnešní etapu a vrátili se opět do celkového vedení, zatímco Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret jsou druzí.
 • Posádku Cyril Despres/David Castera postihly potíže, ale udrželi si celkové třetí místo.

Jízdní podmínky:

 • Typ terénu: rozsáhlé tratě, tráva
 • Největší rychlost: 200 km/h
 • Nejvyšší teplota: 23 °C
 • Nejnižší teplota: 18 °C

Zpráva ze závodu

Třetí etapa Silk Way Rally poskytla velmi odlišně podmínky oproti předchozím dvěma kratším etapám: rozsáhlé štěrkové tratě a nízká tráva spolu se suchým počasím kontrastovaly s předešlými záplavami. Etapa byla také mnohem delší: 329 km znamenalo vytrvalostní zkoušku psychické a fyzické odolnosti, která trvala více než 3 h 10 min - tedy dvakrát déle než včera - a jela se velmi vysokou rychlostí – až 200 km/h.

Dnešní scenerie se sice lišila, ale celkové výsledky jsou stejné: tři Peugeoty na prvních třech místech, a to navzdory problémům loňského vítěze Silk Way Rally Cyrila Desprese. Sébastien Loeb se usilovně snažil již od startu a rychle si vybudoval náskok na svého týmového kolegu Stépehana Peterhansela. Výsledkem je rozdíl 4 min 34 s mezi těmito dvěma jezdci v  etapě a náskok 3 min 15 s v celkové klasifikaci. Další soutěžící jsou nyní téměř 40 min za „Týmem snů“ značky Peugeot.

Jen několik kilometrů před polovinou etapy se Cyril Despres dopustil menší navigační chyby a uvízl ve výmolu. Tím se zdržel 12 minut. V důsledku toho dnes Peugeot neobsadil první tři místa, ale Cyril si udržel třetí místo v celkovém pořadí s uspokojivým náskokem 21 minut.

Ohlasy

Sébastien Loeb, jezdec Team Peugeot Total

Vítěz 3. etapy Silk Way Rally/celkově 1.

„Řekl bych, že to byl obtížný den, ale dopadl pro nás dobře. Vyjížděli jsme třetí, Cyrila jsme dohnali po zhruba 50 kilometrech a Stéphana po asi 125 km, takže od té doby jsme jeli na prvním místě. Daniel odvedl skutečně dobrou práci, protože navigace opravdu nebyla snadná. Nedopustil se žádných větších chyb. Kromě toho jsme dnes neměli žádné velké problémy a Peugeot DKR Maxi byl rovněž perfektní. Je to opravdový zážitek z maratónské soutěže.“

Stéphane PETERHANSEL, jezdec Team Peugeot

2.v 3. etapě Silk Way Rally/celkově 2.

„Není to tak časté, že si při Silk Way Rally projedete takovouto etapu ještě před opuštěním Ruska, s tímto typem etapy se obvykle při rallye setkáte později. Dnes se vše dařilo. Etapa se mi moc líbila, ale navigace byla skutečně složitá; zejména když jedete jako první a trávou vede spousta štěrkových cest. Je pak těžké rozhodnout, který směr je ten správný. Byla to zcela určitě dosud nejsložitější etapa v soutěži, a tak jsme šťastní, že jsme ji projeli. A je také nádherné počasí, což velký rozdíl proti tomu, co bylo předtím!“

Cyril DESPRES, jezdec Team Peugeot Total

4. v 3. etapě Silk Way Rally/celkově 3.

„Nebyl to pro nás dobrý den, ale mohlo to dopadnout mnohem hůř. Sjeli jsme z trati, pak jsme uvízli v docela hlubokém výmolu a nakonec ztratili spoustu času. Jsem tak zklamán, ale není to konec světa. Máme před sebou pořád ještě dlouhou cestu a mnoho příležitostí uspět.“

Zítřejší 4. etapa

Zítra se pojede etapa z Kostanaje do Astany v Kazachstánu v délce 908,8 km, v níž bude rychlostí zkouška měřit 373,22 km. Soutěžící budou muset projet po poněkud rychlé trati s hlinitým povrchem, a pak pojedou podél velké řeky. Silniční úsek v délce 342 km je dovede do hlavního města Kazachstánu Astany.

Víte, že?

V Astaně se koná letošní Mezinárodní výstava energie budoucnosti, kde je značka Peugeot zastoupena spolu s partnerskou společností Total Quartz.

Více na https://expo2017astana.com/fr/

Fotogalerie

Registrace k odběru novinek

Podmínky ochrany osobních údajů
Uděluji tímto v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů v platném znění (dále jen „ZOOU“) společnosti TOTAL Česká republika, s.r.o., IČO: 411 89 671, se sídlem Praha 8, Pobřežní 620/3, PSČ 18600, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 3582 (dále jen „Správce“) souhlas se zpracováním mnou poskytnutých osobních údajů v tomto formuláři, a to za účelem nabízení výrobků a služeb a zasílání obchodních sdělení.  Souhlas se zpracováním osobních údajů uděluji správci na dobu neurčitou. Poskytnutí souhlasu se zpracováním osobních údajů je dobrovolné. Správce poskytnuté osobní údaje zpracovává manuálně i automaticky, v rozsahu poskytnutých osobních údajů, přičemž je oprávněn provádět zpracování osobních údajů prostřednictvím pověřených zpracovatelů, a to na základě smluv uzavřených podle ust. § 6 ZOOU. Správce tímto informuje subjekt údajů a poskytuje mu výslovné poučení o právech vyplývajících pro něj ze ZOOU, tj. zejména o tom, že subjekt údajů má právo přístupu k poskytnutým osobním údajům, právo na opravu poskytnutých osobních údajů a dále má subjekt údajů v souladu s ust. § 21 ZOOU právo podat žádost o vysvětlení a žádat odstranění nežádoucího stavu, a to zejména blokováním, provedením opravy, doplněním nebo likvidací poskytnutých osobních údajů. Správce je oprávněn osobní údaje subjektu údajů získané za účelem nabízení obchodu nebo služeb předat jinému správci, nevysloví-li s tímto postupem subjekt údajů nesouhlas.  Pokud si Kupující přeje opravit osobní údaje, které Poskytovatel zpracovává, může o tuto skutečnost prodávajícího požádat na následující e-mailové adrese: [javascript protected email] nebo na výše uvedené adrese sídla Správce. Subjekt údajů je oprávněn souhlas kdykoliv odvolat, např. odvoláním souhlasu zaslaného na e-mailovou adresu: [javascript protected email] nebo na adresu sídla správce.

Zároveň tímto uděluji souhlas se zasíláním obchodních sdělení Správce či obchodních partnerů Správce ve smyslu ust. § 7 zák. č. 484/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, a to až do doby odvolání tohoto souhlasu. Souhlas dle předchozí věty lze kdykoliv odvolat, a to na následující e-mailové adrese: [javascript protected email]

resizer-video.png